Výlevy

Státní maturity FTW!

Už je mám skoro za sebou… zítra mi zbývá ještě sloh z češtiny a budu mít matury hotové, za předpokladu, že vším projdu. A to je ten problém. Až do včerejška, kdy jsem psal takzvaný didaktický test (DT) z českého jazyka (vyšší úroveň), jsem si myslel, že to nebude zas tak hrozné. Gramatiku celkem umím a literatury tam snad tolik nebude, říkal jsem si. Tož, mýlil jsem se. Gramatiky tam bylo poskrovnu, pár otázek na nalezení chyb ve větě, nic extra těžkého, i když nutno podotknout, že jsem si psaním některých velkých písmen nebyl úplně jistý. Větší část testu se sestávala z rozličných literárních otázek, na něž, ačkoliv se obvykle vybíralo jen ze čtyř odpovědí, bylo někdy dost těžké najít tu správnou. Nezapamatoval jsem si konkrétní otázky, z části proto, že si nikdy nepamatuju testové otázky, z části proto, že si výchozí texty k nim ani zapamatovat nemůžu, když obsahují jména autorů, která jsem v životě neslyšel. Každopádně obecně vzato mi přišlo, že na jejich vypracování potřebuje člověk velmi značnou dávku literárních znalostí, jako například politické smýšlení mnoha autorů nebo detailní obecné znalosti, jako je třeba to, že poznámkám ve scénáři divadelní hry se říká scénické poznámky (ano, nejspíš ze sebe dělám debila, když přiznávám, že jsem to nevěděl, ale nebyl jsem sám). Byla tam spousta dalších věcí, o nichž bych tu mohl psat, kdybych si je pamatoval. Bohužel si nejsem schopný vzpomenout na víc otázek, ale vy si je můžete ostatně sami najít, na internet jich uniklo víc než dost.

Když jsem přemýšlel, co sem o maturitách  napíšu, uvědomil jsem si, že vlastně nemám moc co psát. Dal jsem ústní část… kupodivu dost dobře… nejspíš projdu písemnou částí angličtiny… jsem velmi skeptický ohledně svého výsledku z DT z češtiny a obávám se, že si v září zopakuju celou maturitu z čj. Což je problém, protože ústní část téhle maturity jsem dal jen proto, že jsem měl takzvaně z prdele kliku a vytáhl jsem si knížku, o které, ač jsem ji nečetl, jsem byl schopen něco říct. Což se mi napodruhé nemusí povést. Navíc se státní maturity opakují na jiné škole než vaší „domovské“, takže o nějaké pomoci kantorů studentovi asi nemůže být ani řeči, protože jejich statistiky to neovlivní.

Nemilé na tom všem navíc je, že výsledky té písemné části maturit se de facto dozvíme 20. června na radnici, až si půjdeme pro maturitní vysvědčení. Paní ředitelka nám, pravda, slíbila, že těm, co to nedají, 17. června, až škola dostane výsledky, zavolá. Ale i tak je to dlouhé čekání… a už vidím, jak budu nervosně sledovat 17. června mobil a křižovat se pokaždé, když v kapse ucítím vibrace, že mi někdo volá…

No, ještě to bude zajímavé, necháme se překvapit…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *