Práva zápisu do nového diskového oddílu ext4 na UNIXu

S Linuxem na věčné časy.

unix-file-permissions

Pokud si vytvoříte při instalaci např. Ubuntu nové diskové oddíly s formátem ext4, zjistíte, že do nich jako normální uživatel (administrátor) svého počítače nemáte právo zapisovat. Já jsem na to přišel přes pro mě dost záhadnout hlášku rsyncu:

rsync: mkstemp  failed: permission denied (13)

Vlastníkem takových oddílů je totiž root a nikoliv vy (hádám, že to je způsobené tím, že váš účet v době vytváření vůbec neexistoval). Předkládám tedy návod, jak zajistit, abyste mohli do svých oddílů zapisovat. Čerpá z anglického originálu na It’s F.O.S.S.. Odzkoušeno na Ubuntu 14.04.

Pokud máte oddíly inteligentně pojmenované (aka na nějakém příčetném mount pointu (např. /datahdd nebo /media/anicka/data)), můžete se hned pustit do měnění práv. Pokud ne, vizte nejdříve návod níže.

Nejdříve nastavíme vlastnictví oddílů své skupině, v našem případě skupině uživatele anicka, a bude se jednat o oddil /datahdd.

$ sudo chgrp anicka /datahdd

V druhém a posledním kroku nastavíme našemu oddílu právo na čtení a spouštení (pokud odtud nepotřebujete spouštět programy, stačí čtení, tedy w) souborů pro skupinu, do níž patří vlastník:

$ sudo chmod g+wx /datahdd

Toť vše, nyní by uživatel anicka měl být schopen zapisovat do a spouštět v mount pointu /datahdd. Totéž samozřejmě můžete provést s libovolnou složkou, ale doporučuji to dělat jen tehdy, máte-li k tomu důvod.

Jak zjistit, kde je oddíl namountovaný

Pokud nemáte oddíly inteligentně namountované, budete muset nejdříve zjistit UUID oddílu, který si chcete přivlastnit, pak zjistit, kde je namountovaný do systému a podle toho teprve měnit práva k němu. Podívejte se tedy do /media/<uziv_jmeno> (kde <uziv_jmeno> je název vašeho uživatelského účtu) a zjistěte, jestli jste schopni svůj oddíl najít. Pokud ne, vypište si všechny disky/oddíly připojené k systému:

fdisk -l

V ideálním případě bude výstup vypadat takto:

Pokud máte GPT, nejspíš se nic nedozvíte a budete muset použít lshw.
Výpis hardwaru toho vypisuje hrozný kotel, takže se tím prostě budete muset probrat a hledat, co by tak mohl být váš oddíl. Obecně vzato je rozumné hledat podle velikosti, když najdete něco, co by odpovídalo velikostí tomu, co hledáte, podívejte se na logical name (např. /media/edison23/FC30-3DA9) a zkuste si udělat výpis daného mount pointu (např. ls /media/edison23/FC30-3DA9). Jakmile objevíte ten správný mount point, můžete se vydat měnit práva.
Screenshot from 2014-12-21 14:57:15

Objevíte-li nějaké nepřesnosti, nebo dokonce kardinální hovadiny, prosím, sdělte mi to, děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *